T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BURDUR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Şairimiz ve Burdur Milletvekili Mehmet Akif ERSOY ile ilgili Anadolu'da ilk sergi Burdur'da açıldı.

BURDUR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜNDEN TARİHİ MISIRLILAR EVİNDE MEHMET AKİF SERGİSİ

        2011 Yılının Mehmet Akif Ersoy Yılı” olması sebebiyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nde oluşturulan Mehmet Akif Ersoy koleksiyonu,  Mısırlılar Evi’nde sergilendi. 

Koleksiyon Anadolu’da ilk kez Burdur’da sergileniyor

Anadolu’da ilk kez Burdur’da görücüye çıkan Mehmet Akif Ersoy koleksiyonu Mısırlılar Evi’nde törenle açıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; “2011 yılı tüm ülkemizde Mehmet Akif Ersoy yılı olarak ilan edilmiştir. Bu sergi Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanmış koleksiyondan oluşmaktadır.  Ayrıca Anadolu’da ilk defa Burdur’da sergilenmektedir.  Akif’in anısına, Akif ve Ailesi, Akif’ten kalanlar, İstiklal Marşı’na ait afiş ve kartpostallar, diğer eserler ve şair vesikalar konu başlıkları ile sınıflandırılan toplam 71 tablo yer almıştır. Valimiz Süleyman Tapsız’ın himayelerinde gerçekleştirilen bu serginin hazırlanmasında katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

 • 2


      Vali Süleyman Tapsız; “Mehmet Akif Ersoy, Burdur için çok önemli. Çünkü milli mücadeledeki çalışmasını Burdur’dan başlatmış. Aynı zamanda Biga’dan Milletvekili seçilmiş olmasına rağmen kendi el yazısıyla Burdur Milletvekilliğini tercih ettiğini ifade etmiş ve Burdur’u Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsil etmiştir. Biz bundan her zaman büyük onur ve gurur duyuyoruz. Üniversitemizin ismi de buna hitaben Mehmet Akif Ersoy Üniversitesidir. Arzu ediyoruz ki gençlerimiz, yeni neslimiz Mehmet Akif’i her yönü ile tanısın ve Mehmet Akif hiçbir zaman hafızamızdan silinmesin unutulmasın. Mehmet Akif Ersoy’un ‘Safahat’ eserinde İstiklal Marşı yer almamaktadır. İstiklal Marşının neden oraya konulmadığı sorulduğunda ‘İstiklal Marşı artık milletin malı olmuştur. Bu nedenle yazmış olduğum, şiirlerimi derlemiş olduğum ‘Safahat’ kitabıma İstiklal Marşı’nı almadım.’ demiştir. Bu büyüklüğü göstermiştir. Ayrıca İstiklal Marşı’nın yazarı o dönemin parasıyla kendisine İstiklal Marşı’nı yazmış olması karşılığında verilen 500 lirayı da almamış ve bir hayır kurumuna bağışlamıştır. Biz Mehmet Akif Ersoy’u bir şair olarak görmüyoruz. Elbette bizim Vatan Şairimiz, Milli Şairimiz. Biz Mehmet Akif Ersoy’u büyük bir ahlak, erdem abidesi ve büyük bir mütefekkir olarak görüyoruz. Düşüncelerini her zaman hatırlamak ve gençlerimize de öğretmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.
Mehmet Akif Ersoy’un konu başlıklarıyla aktarıldığı 70 eserlik koleksiyonun açılış kurdelesini Sayın Valimiz Süleyman Tapsız, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Nevzat Açıkgöz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır kesti.
Mısırlılar Evi’nin tüm katlarında sergilenen ve bir hafta boyunca Mısırlılar Evi’nde açık kalacak olan Mehmet Akif Ersoy koleksiyonu katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

 

 • 1

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan,  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Burdur’da Gerçekleştirilen Mehmet Akif Sergisi Anadoluda İlk Sergi olma özelliğini taşıyor.

 Burdur Millet Vekili, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy (Ragif-Akif/ 1873-1936)

O her çocuk gibi biraz afacandı. Mektepten evlerine her dönüşünde bahçedeki ağacın en uç dallarına kadar tırmanan, evdekilerin yüreklerini hoplatan, komşuları Baise hanımın masallarını dinlemeden uyumayan biriydi. Hatta masalı anlatan kadın uyuyunca minik Akif öfkelenmiş cevizi ateşte kızdırıp kadının eline yapıştırmış kadıncağız feryad içinde kalmıştı.

O bir Kur’an aşığı idi. Tarihi kaynaklardan, Akif’in  gençliğinde her gece Arap Hafıza bir cüz kur’an okuyup dinlettiğini öğreniyoruz. Mehmet Akif Kur’an’ın çağın hastalıklarına çare olduğunu düşünüyordu.

İnmemiştir hele Kur’an, bunu hakkiyle bilin,

Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için.

 ifadeleri Kur’an’ın güncel hayata hitap ettiği yönündeki düşüncelerini ortaya koyar. İlerleyen yaşlarında pek çok topluluğa hitap etmiş camilerde İslam üzerine vaazlar vermiştir.

Sporu severdi. Gençliğinde özellikle yüzmeyi ve yürümeyi tercih eder, yarışmalarda kürek çeker,  hatta boğazı yüzerek geçerdi.

Haksızlıklara karşıydı.

Yumuşak başlı isem kim dedi uysal koyunum.

Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum.

Mısraları bu yaklaşımının en güzel ifadesidir.

O siyaset adamıydı. Burdur Milletvekili olarak ilk mecliste Burdur’u temsil etmiştir.

İyi bir hatip, iyi bir hocaydı. Ülkenin işgaline üzülmüş, Milli mücadele yıllarında halkı bilinçlendirmeye, vatanın kurtuluşu için halkı harekete geçirmeye yönelik vaazlar vermiştir. Ankara Hacı Bayram camisinde, Balıkesir Zağanos Paşa camisinde, Kastamonu’da Anadolu’nun pek çok yerinde vaazlar vermiştir.  

O iyi bir şair, milli şairimizdi. Anadolu Bağdat demir yolunun son durağında El-Muazzam istasyonunda Çanakkale zaferini öğrenen Mehmet Akif istasyonun arkasındaki hurmalık içinde sabaha kadar hıçkırıklar içinde Çanakkale destanını anlatan şiiri yazmıştır. İstiklal Marşı için konulan ödülü ihtiyacı olmasına rağmen kabul etmemiş İstiklal Marşını bu aziz millete hediye etmiştir. Ödülü  Dârul Mesai isimli kadın ve çocuklara meslek edindirmek için kurulmuş vakfa bağışlamıştır.

İlginç bir anekdot: Konya millet vekili Hafız Bekir ile Mehmet Akif Taceddin Dergahında kalmaktaydı. Gece birden Mehmet  Akif’in yatağının sağındaki duvara kurşun kalemle bir şeyler karaladığını gördü, bir anlam veremedi. Daha sonra duvara yazılanların

‘’Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.’’ Mısralarıyla başlayan kıtanın olduğunu gördü.

2011 yılı tüm ülkemizde Mehmet Akif Ersoy yılı olarak ilan edilmiştir. Bu sergi Güzel sanatlar Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanmış koleksiyondan oluşmaktadır. Ayrıca Anadolu’da ilk defa Burdur’da sergilenmektedir

Akif’in Hatırasına

Akif ve Ailesi

Akif’ten Kalanlar

İstiklal Marşına Ait Afiş ve Kartpostallar,

Diğer Eserler ve Sair Vesikalar konu başlıklarıyla sınıflandırılan toplam 71 tablo yer almıştır.

Verdiği sözüne sadıktı. Fedakar, cefakar, alçakgönüllü, vatanperver, Hakka aşık güzel insandı.

Sayın Valimiz Süleyman TAPSIZ’ın himayelerinde gerçekleştirilen bu serginin hazırlanmasına katkı sağlayan çalışma arkadaşlarıma, Burdur Kültür ve Turizm Derneğine ve tüm misafirlerimize katıldıkları için teşekkür eder. Mehmet Akif Ersoy’u Saygıyla anarken sergimizin hayırlı olmasını dilerim.

                                                                                                    

                                                                                                 Mehmet TANIR

                                                                                         İl Kültür ve Turizm Müdürü

 

Sergiye;

Burdur Kent Konseyi Başkanı Mehmet Oral ve yürütme kurulu üyeleri

Burdur Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Özeren

Askon Başkanı Sadık Altındal

Kültür ve Turizm İl müdürlüğü personeli çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarının temsicileri

Okul Müdürleri

Esnaf ve sanatkarlar

Kurumların İl Müdürleri

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Mustafa Saatçı

İl Jandarma Komutanı

Cumhuriyet Savcısı

Burdur Belediye Başkan Yardımcısı

Vali Yardımcıları

Burdur’un Sanatsever halkı katıldı. Tabi ki basın mensupları

Bu Sergi birkaç açıdan önemlidir.

 1. Mısırlılar Evinin bu sergiyle turizme açılması,
 2. Serginin tarihi bir evde gerçekleştirilmesi
 3. Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ersoy’un Anısının canlandırılması ve Burdur’un vefa borcunu yerine getirmesi
 4. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan ilk defa halkla buluşturulan Mehmet Akif Ersoy’a ait fotoğraf ve belgelerin Anadolu’da ilk defa Burdur’da sergilenmesi olarak sıralanabilir.

 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 55
 • 54
 • 32