Ana Sayfa | Site Ağacı | Arama 
Ana Sayfa  
 Müzeler ve Örenyerleri

BURDUR

Müzeler ve Örenyerleri

Burdur Müzesi Detaylı Bilgi

Örenyerleri

 

Sagalossos Örenyeri - Ağlasun İlçesi Kremna Örenyeri - Bucak/Çamlık Köyü Keraitae Örenyeri - Bucak/Belören Milias Örenyeri - Bucak/Kocaaliler Sia Örenyeri - Bucak/Karaot Kodrula Örenyeri - Bucak/Kestel Bubon Örenyeri - Gölhisar Kibyra Örenyeri - Gölhisar Mallos Örenyeri - Merkez/Karacaören Olbasa Örenyeri - Kemer/Belenli Kormasa Örenyeri - Merkez/Çallıca Takina Örenyeri - Yeşilova Lisinia Örenyeri - Merkez/Karakent Köyü Hacılar Höyükleri - Merkez Hacılar Köyü Kurçay Höyük - Merkez/Kuruçay Köyü Yassıgüme Höyüğü - Merkez/Yassıgüme Köyü Gölde Höyüğü - Merkez/Gölde Köyü Yarköy Höyüğü - Merkez/Yarıköy/Soğanlı Aziziye Höyük - Merkez/Aziziye Eğneş Höyüğü - Merkez/Çallıca Höyücek Höyük - Bucak Merkez Tepecik Höyük - Bucak Merkez İncirdere Höyük - Bucak Merkez Karaaliler - Bucak Merkez Ürkütlü Höyüğü - Bucak Ürkütlü Uğurlu Höyük - Bucak Uğurlu Köyü Çavdır Höyük - Çavdır/Merkez Höyükköy - Tefenni/Merkez Beyköy Höyük - Tefenni/Beyköy Karamusa Höyük - Tefenni/Karamusa Dereköy Höyük I-II - Yeşilova/Dereköy Gebren Höyük - Çaltepe Köyü Genceli Höyük - Yeşilova/Genceli Yazı Höyük - Yeşilova/Büyükyaka Hancarlı Höyük - Yeşilova/Karaatlı Bademli Höyük - Karamanlı/Bademli Büdemli Tümülüsleri - Karamanlı/Bademli Harmankaya Tüm. I-III - Karamanlı/Bademli Düğer Tüm. I-IV - Merkez/Düğer Hacılar Tümülüsü - Merkez/Hacılar Yuvalak Tümülüs - Tefenni/Yuvalak Kayadibi I-II - Yeşilova/Kayadibi Karaatlı Tümülüsü - Yeşilova/Kayadibi Topraktepe Tümülüsü - Gölhisar/Uylupınar Salda Gölü - Yeşilova Düğer Küçük Ada - Merkez/Düğer Düğer Böcülü Tepe - Merkez/Düğer Balbura Örenyeri - Altınyayla Yarışlı Höyük - Yeşilova - Yarışlı Köyü Karaçağıl Tümülüsü - Çacdır - Kayacık Asartepe Örenyeri - Ağlasun/Hisarköy Örtülü Antikkent - Burdur/Merkez Uylupınar Nekropolü - Gölhisar/Uylupınar İnsuyu Mağarası - Burdur/Çineovası Ulu Camii ve Saat Kulesi - Burdur/Merkez İstasyon Höyük - Burdur/Merkez Sandarium Antikkenti - Ağlasun Merkez Yalakasar Antikkenti - Ağlasun Merkez Kaletepe Göz. Kulesi - Merkez Apollon Perminun - Buca Karain Mağarası - Ağlasun Günalan Nekropol - Burdur/Günalan Köyü Antik Kale - Ağlasun Asartepe - Bucak/Kızılkaya Yanıktaş Kaya Kap. - Bucak Döşeme Tümüşüs - Ağlasın Merkez Büyük ve Küçük Höyük - Yeşilova Çeltikçi Höyük - Çeltikçi Çerpiş Höyük

Antik Kentler

Sagalassos: Burdur'a 30 km. Ağlasun 7 km. uzaklıktadır. Bugün kalıntıları hala ayakta olan ve Belçikalı bir ekiptarafından kazısı yapılan antik şehir, M.S II. yy.da en parlak dönemini yaşamıştır.

Kremna: Burdur'a 45 km. uzaklıkta bulunan Bucak ilçesinin 25 km. doğusundaki Çamlık Köyü'ndedir. En parlak dönemini M.S. II yy.da yaşayan Kremna Antik Kenti bir Psidya şehridir. Roma Çağı'na ait eserler hala ayaktadır. Akropol (yukarı şehir) kısmında forum (meydan), bazilika (mahkeme salonu) kilise Elsodra (Kemerli yapısı) ve kütüphane yapısı vardır. Bu binada yapılan kazılar sonunda içinden 9 adet mermer tanrı heykeli ortaya çıkarılmıştır. Bunlar Burdur Müzesinde sergilenmektedir.

Kibyra:  İl merkezine 108 km. uzaklıkta bulunan Gölhisar ilçesinin batısında bulunan üç tepe kurulu olan Kibyra Antik kenti Oineanda Balboura, Boubon (İbecik) antik şehirlerinin birleşerek meydana getirdikleri Tedropolis'in başkentidir. Kibyra'da ayakta kalan başlıca yapılar; stadyum, aşağı ve yukarı agora, Belediye meclis salonu, tiyatro, mezarlılar ve anıtsal su yoludur.

Hacılar Höyüğü

Burdur’un 26 km güneybatısındadır. 1957-1960 yılları arasında, J. Mellaart’ın başkanlığındaki bir bilim kurulu tarafından kazılmıştır. Höyükte sırasıyla, 7 tabakadan oluşan ilk yerleşme süreci çanak çömlek bulunmadığından, “Aceramic Neolithic” (Çanak Çömleksiz Neolitik) olarak isimlendirilmiştir. Bunu Geç Neolitik’ten başlayarak Erken Kalkolitik’in sonlarına kadar olan 9 evreli bir yerleşim dönemi izlemiştir. Hacılar’da   1985 ve 1986 yıllarında Prof. Dr. Refik DURU’nun başkanlığında ve Prof. Dr. Gülsün UMURTAK’ın da yer aldığı  ekip tarafından yapılan kazılarda en erken yerleşmelerden başlayarak kerpiç duvarlı yapılar ortaya çıkarılmış olup özellikle VI., II. ve I. tabakalarda gelişkin bir mimarlık anlayışı ve yerleşim planı dikkati çekmektedir. Neolitik Çağ’da çanak çömlek yapımında olduğu gibi ana tanrıça figürlerinin şekillendirilmesinde de çok gelişkin bir düzeye erişilmiştir.

Kuruçay Höyüğü

Burdur’un 15 km güneybatısında yer alan Kuruçay Höyüğü bölgede kazılmış olan ikinci önemli yerleşmedir. Höyük’te; İstanbul Üniversitesi adına, Prof. Dr. Refik DURU’nun başkanlığında ve Prof. Dr. Gülsün UMURTAK’ın da yer aldığı bir kurulun 1978-1988 arasında 11 yıl sürdürdüğü kazılarda, ana toprağa inilmiş Neolitik, Erken ve Geç Kalkolitik’ten Tunç Çağı’na kadar bütün yerleşme süreci saptanmıştır. Kuruçay’da mimarlık kalıntısı veren Neolitik yerleşme süreci yaklaşık olarak M.Ö. 6000-5000 tarihlerine rastlayan 12. katta başlamış, bu yerleşmeden sonraki 11. katta, yerleşmenin korunması amacıyla çok güçlü bir sur sistemi inşa edilmiştir. 

Höyücek Höyüğü

Höyücek, Burdur’un 35 km güneyinde bulunan küçük bir höyüktür. Höyücek’te 1989-1992 yılları arasında İstanbul Üniversitesi adına Prof. Dr. Refik DURU ve Prof. Dr. Gülsün UMURTAK’ın yönetiminde bir kurul tarafından yürütülen çalışmalarda, ana toprak üzerinde başlayan ilk yerleşmelerin Neolitik’in erken evresine ait olduğu anlaşılmış ve Erken Yerleşmeler Dönemi (EYD) olarak isimlendirilmiştir. Gelişmiş mimarlık kalıntıları ile dikkat çeken Tapınak Dönemi (TD), plan özellikleri ve yapıların içinde ele geçen minyatür merdiven, küvet gibi taşınmaz buluntular ve çok özel biçimlerdeki çanak çömlek ile temsil edilmektedir. (M.Ö. 6450 dolayları). Höyücek’te bunu izleyen süreç Kutsal Alanlar Dönemi (KAD) adını almış olup bu evrede bazı yerlerde belli alanların özenle sıvandığı ve sıvanın üzerine pişmiş topraktan yapılmış kadınlık organları abartılarak şekillendirilmiş “Ana Tanrıça” figürlerinin, idollerin ve değişik türde bazı eşyaların konulduğu saptanmıştır.

Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 5914 kez gösterilmiştir.