T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BURDUR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Mehmet Özdemir'in Turizm Haftası Konuşması

  • Turizm Haftası Kutlamaları.JPG

Sayın Valim, Değerli Hazırun ;

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan, bu yıl 41.sini kutladığımız Turizm Haftasının açılış törenine hoş geldiniz. Bugün burada açılış törenini yaptığımız Turizm Haftasının ülkemizde turizm bilincinin oluşması ve ciddi bir ekonomik potansiyel olan turizm sektörünün bu tip kutlamalarla daha da gelişmesi en büyük dileğimiz ve hedefimizdir.

Dünyanın önde gelen ve hızla büyüyen sektörlerinden biri olan turizmden alacakları payları arttırmak için ülkeler büyük bir rekabet içindedirler. Ülkemiz, sahip olduğu zengin kültürel mirası, iklimi, doğal güzellikleriyle çeşitli turizm alternatifleri sunarak bu rekabette güçlü bir turizm destinasyonu olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca son yıllarda turizm yatırımları devletimizin ve özel sektörün katkılarıyla giderek artmaktadır. Turizm işletmelerinde verilen çağdaş düzeydeki hizmetler Türk insanının ünlü konukseverliği de ayrı bir önem kazanmaktadır.

Turizm ülkemizin zenginleşmesi, tanıtılması, devletimizin güçlenmesi, insanımızın refah içinde mutlu bir şekilde yaşayabilmesi için çok büyük bir öneme sahiptir. Turizm zenginlikleriyle markalaşmış ve dünyanın sayılı merkezlerinden biri olan ülkemizin genç ve dinamik nüfusu ile sektördeki gücünü artırarak sürdürmesi en büyük hedeflerdendir.

Batı ve Orta Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan yolların kavşağında olan ilimiz bu konumu itibariyle medeniyetlerin buluşma noktası olmuştur. Bu durum Burdur ilimizi kültürel ve tarihi açıdan zengin kılmıştır. Burdur’un 9000 yıllık tarihe tanıklık eden bir yerleşim yeri olduğunu Hacılar Höyüğünde yapılan kazılardan anlamaktayız. İlimiz dünün Pisidya sı bugünün ise teke yöresinin kültür başkenti olma özelliği taşımaktadır.

UNESCO Kültür Mirası Geçici listesinde yerini alarak önemini kanıtlamış antik kentlerimiz Sagalassos ve Kibyra başta olmak üzere bir çok antik kentimiz, Türkiye’nin sayılı müzelerinden olan Arkeoloji Müzemiz, Doğa Tarihi Müzemiz, Salda Kayak Merkezimiz, İnsuyu mağaramız, göllerimiz, tarihe tanıklık eden İncir Kervansarayı, Susuzhan, Selimzade Camii, Ulu Camii gibi güzel mimarisi ile dikkat çeken camilerimiz ile turizm potansiyelini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda ilimizde turizm sektörünün sürdürülebilir bir gelişme içerisinde büyümesi sağlanarak, turizmin ekonomik gelişme ve kalkınmada önem kazanmasını amaçlamaktayız.

Yukarıda saymakla bitmeyen tarih ve doğal güzelliklere sahip olan ilimiz ne yazık ki turizm pastasından hak ettiği payı alamamaktadır. Biz bu değerli kültür ve doğal güzelliklerle dolu olan ilimize hak ettiği değeri nasıl kazandırabiliriz noktasında çalışmalar yapmamız gerektiği düşüncesiyle sözlerime son verirken 2017 yılı Turizm sezonunun ülkemize, milletimize ve turizm sektöründe yer alan otel, acente ve tüm işletmeler için hayırlı, huzurlu ve bereketli geçmesini diler Turizm Haftasın da bizleri yalnız bırakmayan, desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür eder, saygılar sunarım.